Wulkanodon

Wulkanodon - Vulcanodon karibaensis Raath, 1972

okres
występowania

Jura

ok. 00mln lat temu

miejsce
znaleziska

Afryka

odżywianie

roślinożerca

wielkość

7m

waga

1200kg

 

Wulkanodon był wczesnojurajskim przedstawicielem zauropodów – olbrzymich roślinożernych dinozaurów. Jego nieliczne skamieniałe szczątki zostały odkryte na terenie Zimbabwe, w pobliżu kanionu Kariba, w skałach powstałych z popiołów wulkanicznych.
Obok fragmentów kości kończyn znaleziono ząb, pierwotnie przypisany wulkanodonowi, który okazał się zębem drapieżnika żerującego na zwłokach roślinożernego olbrzyma. Pozostała jednak nazwa zauropoda - Vulcanodon karibaensis – co oznacza „wulkaniczny ząb z okolic zapory Kariba".


W 1999 roku zabezpieczono w Sołtykowie (na wschód od Skarżyska Kamiennej) unikatową powierzchnię ze szlakami tropów dinozaurów. Widoczny na niej jest najstarszy znany zapis stadnego życia zauropodów w postaci czterech równoległych szlaków tropów pozostawionych przez cztery młode osobniki, równoległe szlaki tropów dorosłych zauropodów oraz dwa szlaki tropów drapieżnych dilofozaurów. Jedynym znanym zauropodem opisanym z czasów, kiedy podobne zwierzęta zostawiały swe ślady w świętokrzyskim Sołtykowie jest właśnie wulkanodon.

 

Miejsca znalezisk

 

Afryka
  - Zimbabwe
 

 

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw