Troodon

Troodon - Troodon formosus Leidy, 1856

okres
występowania

Kreda

ok. 75mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

drapieżca

wielkość

2,5m

waga

50kg

Troodon to mały dinozaur gadziomiedniczny z grupy teropodów (dinozaurów drapieżnych). Jego skamieniałości odkryto na terenie Ameryki Północnej w USA i Kanadzie w osadach kredowych sprzed 75 milionów lat.

 

Badania skamieniałych czaszek wykazały stosunkowo dużą objętość mózgu w porównaniu do wielkości ciała. Szczególnie dobrze była rozwinięta część mózgu odpowiedzialna za zmysł wzroku - przypuszcza się zatem, że dinozaur ten miał dobry wzrok, który być może pozwalał mu on polować nocą (np. na ssaki). Największe troodony znane są z Alaski, gdzie dobry wzrok dawał im przewagę nad innymi drapieżnikami podczas nocy polarnej (w późnej kredzie nie było tam mroźno, ale zimą panował wieczny półmrok).

 

Zęby tego dinozaura były zakrzywione i spłaszczone, uzbrojone wzdłuż tylnej krawędzi w ostre karby służące do cięcia mięsa (stąd nazwa, oznaczająca "raniący ząb"). Giętki nadgarstek i kciuk poruszający się niezależnie od pozostałych dwóch palców umożliwiały mu mocne chwytanie ofiary. Wyjątkowo długie i smukłe tylne kończyny czyniły z troodona szybkobiegacza. Drugi palec wydłużonej stopy był uzbrojony w mocno zagięty szpon.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna
  - Kanada (Alberta)
  - USA (Wyoming, Montana, Alaska)

 

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw