Triceratops

Troodon - Troodon formosus Leidy, 1856

okres
występowania

Kreda

ok. 67mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

9m

waga

6000kg

Triceratops był największym dinozaurem rogatym, a także jednym z ostatnich dinozaurów, jakie żyły na Ziemi. Jego szczątki znaleziono w skałach sprzed 67 milionów lat. Ten olbrzymi dinozaur osiągał ciężar 6 ton przy długości ciała do 9 metrów.

 

Jak wszystkie dinozaury, triceratops był jajorodny. Pisklęta miały inne proporcje ciała niż osobniki dorosłe. Z wiekiem wydłużał się kołnierz na czaszce i wyrastały rogi. Dorosły triceratops miał jedną z największych czaszek wśród lądowych kręgowców.

 

Trzy rogi (pojedynczy krótki róg nosowy i dwa skierowane ku przodowi długie rogi wyrastające znad oczu) mogły się przydawać triceratopsom do obrony przed mięsożercą. Charakterystyczna kryza z tyłu głowy przypuszczalnie pełniła różne funkcje. Mogła służyć jako wymiennik ciepła (pochłaniała lub oddawała jego nadmiar), stanowić przyczep dla mięśni, a także przydawać się jako "straszak" samcom w trakcie walk o dominację w stadzie lub jako tarcza do obrony przed drapieżnikami.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna
  - Kanada (Alberta, Saskatchewan)
  - USA (Kolorado, Wyoming, Montana, Dakota Południowa)

 

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw