Styrakozaur

Styrakozaur - Styracosaurus albertensis Lambe, 1913

okres
występowania

Kreda

ok. 80mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

5m

waga

3500kg

Styracosaurus (nazwa dosłownie znaczy "jaszczur z zadziorami włóczni z prowincji Alberta") był dużym przedstawicielem dinozaurów rogatych (ceratopsów). Masa ciała dorosłego osobnika dochodziła do 3,5 tony, a długość ciała do 5,5 metra. Jego szczątki odkryto w skałach późnej kredy (sprzed 80 milionów lat) na terenie kanadyjskiej prowincji Alberta w 1912 roku.

 

Cechą charakterystyczną stryrakozaura był duży róg na nosie i trzy pary kolców sterczących z tylnej krawędzi czaszki. U niektórych osobników małe rogi wyrastały też nad oczami. Rogata głowa i najeżony kolcami kostny kołnierz (kryza), mogły chronić kark i barki styrakozaura przed atakiem dużych drapieżników, np. albertozaura. Prawdopodobnie oręż ten był też wykorzystywany przez samce w czasie pokazów i walk godowych.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - Kanada (Albera)

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw