Stegozaur

Stegozaur - Stegosaurus armatus Marsh, 1877

okres
występowania

Jura

ok. 150mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

9m

waga

2000kg

Stegozaur to późnojurajski dinozaur ptasiomiedniczny z grupy tyreoforów. Jego szczątki odkryto na terenie USA (Kolorado, Utah, Wyoming) w skałach sprzed 150 milionów lat.

 

Stegozaur zawdzięcza swą nazwę (Stegosaurus dosłownie znaczy"zadaszony jaszczur") mylnej interpretacji płyt kostnych na grzbiecie. Wyobrażano sobie początkowo, że opadały one skośnie w dół, tworząc spadzisty "dach", chroniący boki zwierzęcia. Odkrycie kolejnego szkieletu zmieniło ten obraz, gdyż okazało się, że płyty w rzeczywistości sterczały pionowo do góry, zapewne naprzemianlegle w dwóch rzędach.

 

Były silnie ukrwione - służyły przypuszczalnie jako wymiennik ciepła ułatwiający regulacje temperatury ciała roślinożercy, a być może także "rumieniły się" podczas pokazów godowych czy odstraszających drapieżniki. Stegozaur mógł się skutecznie bronić kolcami na ogonie.

 

Przez długi czas sądzono, że stegozaury żywiły się tylko niskimi roślinami i poruszały na czterech nogach. Ostatnie odkrycia tropów wskazują jednak na to, że mogły one chodzić na dwóch nogach. Stając na dłuższych tylnych łapach mogłyby obgryzać rośliny do 3,5 metra wysokości


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - USA (Arizona)

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw