Spinozaur

Spinozaur - Spinosaurus aegyptiacus Stromer, 1915

okres
występowania

Kreda

ok. 90mln lat temu

miejsce
znaleziska

Afryka

odżywianie

drapieżca

wielkość

17m

waga

7000kg

 

Spinozaur to kredowy przedstawiciel grupy teropodów. Nieliczne skamieniałe szczątki tego drapieżnego dinozaura odnaleziono w Afryce północnej. Pierwsze znaleziska, ze skalnej formacji Baharija w Egipcie, zostały zniszczone podczas II wojny światowej w Niemczech. Niedawne znaleziska z Maroka wskazują, że mógł to być największy dinozaur drapieżny, osiągając 17 m długości i ponad 7 ton masy.

 

Charakterystyczną cechą tego gada był półtorametrowy "żagiel" skórny rozpięty na wyrostkach kręgów.

 

Mógł służyć dinozaurowi do termoregulacji (pobierać lub oddawać ciepło), lub też był używany jako "straszak" na inne samce lub "wabik" dla samic w okresie godowym, a może wyrostki kręgów podpierały garb tłuszczowy, pozwalający przetrwać porę suchą. Spinozaur miał bardzo wydłużony, "krokodyli" pysk. W szczękach tkwiły smukłe zęby podobne do zębów współcześnie żyjących rybożernych gadów. Zapewne więc spinozaur żywił się głównie rybami polując na nie z brzegu lub brodząc w płytkiej wodzie.


 

Miejsca znalezisk

 

Afryka

  - Tanzania

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw