Scelidozaur

Scelidozaur - Scelidosaurus harrisonii Owen, 1868

okres
występowania

Jura

ok. 160mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

Anglia

odżywianie

roślinożerca

wielkość

4m

waga

200kg

Scelidozaur jest jednym z najwcześniej opisanych dinozaurów (w 1868 roku nazwał go Richard Owen, twórca pojęcia "dinozaury"), a zarazem jednym z najstarszych znanych dinozaurów ptasiomiednicznych z grupy tyreoforów - przodków zarówno dinozaurów pancernych (ankylozaurów), jak i kolczastych (stegozaurów).

 

Fragmenty skamieniałych szkieletów odnaleziono w Anglii i w Arizonie [w Tybecie odnaleziono Bienosaurus - być może z tej samej rodziny]. Oprócz szczątków kostnych znaleziono tarczki i krótkie kolce będące skostnieniami skórnymi tworzącymi pancerz. Scelidozaur był czworonożnym roślinożercą o masie ciała dochodzącej do 250 kilogramów i długości 4 metrów.

 

W Górach Świętokrzyskich odnaleziono tropy Moyenisauropus karaszevskii pasujące wiekiem i budową do kończyn scelidozaura.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

Europa

 

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw