Parazaurolof

Parazaurolof - Parasaurolophus walkeri Parks, 1922

okres
występowania

Kreda

ok. 70mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

10m

waga

5000kg

Parazaurolof był jednym z ostatnich dinozaurów kaczodziobych. Zamieszkiwał obecne tereny Kanady (Alberta) i USA (Montana) przed 70 milionami lat. Długość ciała tego hadrozaura sięgała 10 metrów a masa dochodziła do 5 ton. Rurowaty wyrostek na głowie parazaurolofa był pusty w środku, mieszcząc kanały biegnące od nozdrzy górą ku tyłowi i wracające po spodniej stronie ku gardłu. Mogły one służyć do wydawania donośnego głosu i ułatwiać wzrokowe rozpoznawanie się przedstawicieli tego gatunku.

 

Samice miały ów wyrostek krótszy i bardziej zakrzywiony, samce - dłuższy. Kiedy unosiły głowę, jego koniec trafiał w wycięcie grzbietu. Długość takiego wyrostka dochodziła do 180 centymetrów.


Dinozaury kaczodziobe (hadrozaury) były pospolitymi roślinożercami schyłku mezozoiku, tworząc duże stada, podobnie jak dzisiejsze kopytne. Liczące setki zębów baterie zębowe umożliwiały im żucie nawet twardego pokarmu, takiego jak igliwie. Zachowały się liczne ich skamieniałości, niekiedy z odciskami części miękkich, np. skóry.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - Kanada (Alberta)

  - USA (Montana)

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw