Ornitozuch

Ornitozuch - Ornithosuchus longidens Huxley, 1877

okres
występowania

Trias

ok. 220mln lat temu

miejsce
znaleziska

Szkocja

odżywianie

drapieżca

wielkość

4m

waga

70kg

Orniotozuch był przedstawicielem gadów określanych tradycyjnie jako "tekodonty" (nie był więc dinozaurem, lecz ich prymitywniejszym kuzynem).

Tekodontami nazywa się wczesne archozaury - gady naczelne. Ich charakterystyczną cechą były zęby umieszczone w zębodołach szczęki i żuchwy. Większość przedstawicieli tej grupy przypominała budową ciała krokodyle. Szczątki ornitozucha odkryto na terenie Szkocji w skałach wieku triasowego.

Drapieżnik ten dorastał do 4 metrów długości. Czaszka przypominała swą budową czaszkę dinozaura z grupy teropodów, np. tyranozaura. Podobieństwa te wynikają z konwegencji, czyli ewolucji zbieżnej, wynikającej z podobnych przystosowań podobnego wyjściowego modelu czaszki.

W przeciwieństwie do drapieżnych dinozaurów, ornitozuch poruszał się być może zarówno czworonożnie, jak i tylko na dłuższych tylnych łapach. Wszystkie kończyny były pięciopalczaste i uzbrojone w pazury.


 

Miejsca znalezisk

 

Europa

  - Szkocja

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw