Meganuera

Meganuera - Meganeura monyi Brongniart, 1885

okres
występowania

Karbon

ok. 330mln lat temu

miejsce
znaleziska

Europa

odżywianie

drapieżca

wielkość

0,5m

waga

1kg

 

Z późnego karbonu znane są pierwsze uskrzydlone owady. Formy te przypominały współcześnie żyjące ważki i jętki.

 

Auguste Brongniart opisał pod nazwą Meganeura olbrzymie odciski skrzydeł praważki (opisany okaz znajduje się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu). Przypuszczalnie do tego samego gatunku owada należał odwłok opisany przez niego kilka lat wcześniej pod nazwą Titanophasma, toteż może się okazać, że to właśnie ta nazwa - zgodnie z zasadą priorytetu - jest właściwa dla całego owada. Meganeura była największym znanym owadem wszech czasów - rozpiętość jej skrzydeł wynosiła ok. 75 cm.

 

Wielkość ciała owadów jest ograniczona przez wydolność ich tchawkowego układu oddechowego (który ślepo zakończonymi rurkami musi doprowadzić powietrze do wszystkich narządów). Meganeura żyła w czasach, kiedy tworzyły się - także na Śląsku - wielkie złoża węgla kamiennego. Bujna flora karbońska spowodowała wzrost zawartości tlenu w atmosferze - było go o połowę więcej niż dziś. Dzięki wydajniejszej mieszance oddechowej owady mogły osiągać większe rozmiary niż dzisiejsze.


 

Miejsca znalezisk

 

Europa

  - Anglia, Belgia

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw