Mastodonozaur

Mastodonozaur - Mastodonsaurus giganteus Jaeger, 1828

okres
występowania

Trias

ok. 220mln lat temu

miejsce
znaleziska

Europa

odżywianie

drapieżca

wielkość

6m

waga

600kg

Mastodonzaur żył w Europie w późnym triasie - jako jeden z ostatnich tu przedstawicieli płazów tarczogłowych (labiryntodontów), które swój rozkwit przeżywały w późnym paleozoiku.

 

Był też jednym z największych reprezentantów tej grupy; osiągał do 6 metrów długości, a sama czaszka miała ponad metr. W tym czasie mniejsze, zaledwie dwumetrowe płazy tarczogłowe - metopozaury i cyklotozaury - żyły też na obszarze Polski - ich szczątki znaleziono w Krasiejowie na Śląsku Opolskim.

 

Kości czaszki i obręczy barkowej charakteryzowały się bogatą ornamentacją. Obecność kanałów linii bocznej (spotykanego dziś u ryb narządu zmysłu, wykrywającego drgania wody) na czaszce wskazuje, że te wielkie drapieżne płazy dobrze orientowały się nawet w mętnej wodzie.


 

Miejsca znalezisk

 

Europa

  - Anglia, Belgia

 

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw