Kentrozaur

Kentrozaur - Kentrosaurus aethiopicus Hennig, 1915

okres
występowania

Jura

ok. 160mln lat temu

miejsce
znaleziska

Tanzania

odżywianie

roślinożerca

wielkość

5m

waga

450kg

Szczątki kentrozaura odkryto przed pierwszą wojną światową podczas prac wykopaliskowych w Tanzanii (ówcześnie niemieckiej kolonii) w skałach jurajskich sprzed prawie 160 milionów lat.

 

Kentrozaur należał do roślinożernych dinozaurów ptasiomiednicznych z rodziny stegozaurów. Jego charakterystyczną cechą były płyty kostne zaczynające się tuż za głową serią płaskich, trójkątnych tarcz, które dalej biegły wzdłuż grzbietu, zmieniając się w długie kolce.

 

W okolicach barków zwierzęcia znajdowały się długie kolce sterczące na boki, które chroniły go przed atakami drapieżników. W budowie szkieletu widoczna jest dysproporcja pomiędzy małymi kończynami przednimi a masywnymi tylnymi. Budowa taka wskazuje na to, że mógł on unosić się na tylnych nogach np. w czasie żerowania. Jak inne stegozaury, oprócz mózgu w głowie miał dziesięciokrotnie większe rozszerzenie rdzenia kręgowego w okolicy krzyżowej (tzw. drugi mózg) o niejasnej funkcji.


 

Miejsca znalezisk

 

Afryka (Tanzania)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw