Iguanodon

Iguanodon - Iguanodon bernissartensis Boulenger et Van Beneden, 1881

okres
występowania

Kreda

ok. 120mln lat temu

miejsce
znaleziska

Anglia, Belgia

odżywianie

roślinożerca

wielkość

10m

waga

5000kg

 

Iguanodon był przedstawicielem dinozaurów ptasiomiedniczych. Został nazwany już w 1825 roku, jako jeden z pierwszych odkrytych dinozaurów a swą nazwę zawdzięcza zębom trzonowym o wysokich listwach, podobnym jak u współcześnie żyjącego legwana (Iguana). Skamieniałości tego dinozaura odkryto m.in. na terenie Anglii, Belgii, Hiszpanii i w Niemczech. Pierwsze szczątki odkryte w Anglii były bardzo niekompletne - na pierwszych rekonstrukcjach badacze umieścili kolec kciuka iguanodona na jego nosie. Iguanodon żywił się pokarmem roślinnym, który zrywał bezzębnym dziobem.

 

Z tyłu szczęk znajdowały się baterie zębów, którymi rozcierał pokarm ruszając szczęką. Zużyte zęby były zastępowane przez nowe. W późnej kredzie odziedziczony po iguanodonach aparat żucia stał się podstawą sukcesu hadrozaurów (dinozaurów kaczodziobych).

 

Przednie, kończyny były krótsze i pięciopalczaste. Kciuki miały kształt sztywnego kolca, trzy środkowe palce były zakończone pazurami podobnymi do kopyta, a piąty, służący do chwytania, mógł być przyciągany do wnętrza dłoni. Stopy długich tylnych nóg miały po trzy palce. Przypuszcza się, że iguanodony żyły w stadach.


 

Miejsca znalezisk

 

Europa (Anglia, Belgia)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw