Euoplocefal

Euoplocefal - Euoplocephalus tutus Lambe, 1902

okres
występowania

Kreda

ok. 70mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

6m

waga

2000kg

Euplocepfal był dużym dinozaurem pancernym - masa jego ciała dochodziła do 2 ton, a długość sięgała 6 metrów.

 

Przed drapieżnikami te ociężałe czworonogi broniły się wyjątkowo silnym pancerzem oraz ciosami maczugowatego ogona, zakończonego buławą kostną i wzmocnionego plecionką skostniałych ścięgien.

 

Czaszka euoplocefala była pokryta płytami kostnego pancerza, kostne powieki osłaniały oczy, a cztery krótkie rogi osłaniały tył głowy. Szyja, grzbiet i nasada ogona były wzmocnione przez pasy kostnych płyt, wyrostków i duże, grzebieniaste płyty rogowe.
Drobne, liściokształtne zęby tych dinozaurów wskazują, że żywiły się one miękką roślinnością, zrywaną bezzębnym dziobem.

 

Pod koniec okresu kredowego dinozaury pancerne żyły w Ameryce Północnej, jak ankylozaur czy euoplocefal (jeden z ostatnich dinozaurów), i w Azji, jak pinakozaur czy sajchania, których szczątki znajdowały Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na pustyni Gobi.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - Kanada (Alberta)

  - USA (Montana)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw