Diplodok

Diplodok - Diplodocus longus Marsh, 1878

okres
występowania

Jura

ok. 150mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

roślinożerca

wielkość

25m

waga

12000kg

 

Diplodok należy do grupy zauropodów, obejmujących największe dinozaury. Masa dorosłego osobnika mogła wynosić kilkanaście ton, a długość ciała dochodziła do 25 metrów. Odkryty w XIX wieku na terenie Ameryki Północnej, długo uznawany był za największe zwierzę lądowe wszech czasów. Niedawno odkryte południowoamerykańskie zauropody okazały się jednak nawet dwukrotnie dłuższe i prawie dziesięciokrotnie cięższe od diplodoka.


Na dawnych rekonstrukcjach zauropody przedstawiano jako olbrzymie gady ciągnące swój ogon po ziemi. Odkrywane ślady przemarszu tych dinozaurów nie zawierają jednak śladów wleczenia ogona, co świadczy o tym, że trzymały go uniesionego w górze. Biczowaty ogon i olbrzymia masa zwierzęcia były jego bronią w walce z drapieżnikami.

 

Mimo olbrzymiej masy sama czaszka diplodoka miała wielkość końskiej. Cienkie kołkowate zęby z przodu pyska nadawały się tylko do zrywania gałązek. Diplodok natomiast nie posiadał zębów żujących - ich funkcję spełniały połykane przez dinozaura kamienie, które w żołądku rozcierały pokarm roślinny. Trawienie dodatkowo wspomagała flora bakteryjna w jelitach.


Nozdrza zauropodów przesunięte były ku tyłowi, nad oczy. Dawniej uważano, że zauropody ze względu na swój ciężar musiały żyć w wodzie; dziś wiemy, że były stadnymi lądowymi roślinożercami; pozostawiły ślady także w Polsce.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - USA (Kolorado, Utah)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw