Dimetrodon

Dimetrodon - Dimetrodon grandis Case, 1907

okres
występowania

Perm

ok. 280mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

dprapieżca

wielkość

2,5m

waga

150kg

 

Dimetrodon nie jest dinozaurem, lecz przedstawicielem tzw. gadów ssakokształtnych. Należał do pelikozaurów, grupy nazywanej obrazowo "żaglogrzbietymi gadami ssakokształtnymi". Ów przydomek grupa ta zawdzięcza wachlarzowi skórnemu opartemu na wyrostkach kręgów. Funkcja takiego "żagla" nie jest dokładnie znana; przypuszcza się, że służył do regulacji temperatury ciała (bogato ukrwiony, ułatwiał oddawanie i pobieranie ciepła). Był to zaczątek stałocieplności, którą znacznie udoskonaliły ssaki, które powstały w triasie z gadów ssakokształtnych.

 

U dimetrodona widać też zaczątki typowego dla ssaków zróżnicowania uzębienia (nazwa "Dimetrodon grandis" oznacza "wielki o zębach dwóch rozmiarów"). Z przodu czaszki osadzone są zęby przypominające siekacze - służące do cięcia, tuż za nimi występują ostre zęby przypominające kły - służące do przekłuwania i rwania. Takie uzębienie wskazuje na to, iż dimetrodon prowadził drapieżny tryb życia.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - USA (Texas)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw