Dilofozaur

Dilofozaur - Dilophosaurus wetherilli Welles, 1970

okres
występowania

Jura

ok. 190mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

dprapieżca

wielkość

6m

waga

400kg

 

Dilofozaur to jeden z najwcześniejszych dużych dinozaurów mięsożernych. Jego skamieniałe szczątki odkryto w 1942 roku na terenie Arizony w skałach sprzed 190 milionów lat. Dorosły osobnik osiągał długość 6 metrów i ważył ok. 400 kilogramów. Charakterystyczną cechą tego dinozaura były dwa grzebienie kostne biegnące od nozdrzy, aż po czubek czaszki. Przypuszcza się, że mogły one być jaskrawo ubawione i służyć samcom do straszenia rywali, były natomiast zbyt delikatne, żeby używać ich w trakcie walk.

 

Dilofozaur należał do dość prymitywnych form; miał jeszcze niezbyt zredukowane kończyny przednie, i oprócz trzech palców z pazurami zachował na nich szczątkowy czwarty. Smukła budowa wskazuje, że był to szybki drapieżnik, polujący być może na prozauropody i wczesne zauropody, choć zapewne radził sobie dobrze także z mniejszą, zwinniejszą zdobyczą. Charakterystyczny pysk z wycięciem z przodu górnej szczęki i nieco cofniętymi nozdrzami różni go od typowych teropodów i upodabnia do rybożernych spinozaurów - być może więc także dilofozaur uzupełniał jadłospis rybami. Tropy pasujące kształtem i rozmiarami do łap dilofozaura odkryto m.in. w Sołtykowie, w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie.


Odkrycia Gerarda Gierlińskiego (ślady krótkich pędzelkowatych tworów na odcisku brzucha siedzącego teropoda z Massachusetts) pozwalają przypuszczać, że dilofozaury były opierzone, podobnie jak wiele innych teropodów.

 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - USA (Arizona)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw