Deinonych

Deinonych - Deinonychus antirrhopus Ostrom, 1969

okres
występowania

Kreda

ok. 100mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

dprapieżca

wielkość

3m

waga

70kg

 

Deinonych był bardzo smukłym i zwinnym drapieżcą. Długość ciała dorosłego osobnika wynosiła 3 metry, a masa 70 kilogramów. Ostre zęby i szpony przednich łap to typowe cechy teropoda - dinozaura drapieżnego. Jednak jego najgroźniejszą bronią był sierpowaty szpon stopy - stąd nazwa: Deinonychus po grecku oznacza "straszny szpon". Budowa stopy wskazuje, że zazwyczaj drugi palec w niego uzbrojony był uniesiony, by nie stępić się przy chodzeniu. By posłużyć się swą morderczą bronią, deinonych skakał na ofiarę, balansując ogonem i ranił ją stopą. W pojedynkę mógł pokonać każdego niewielkiego gada czy ssaka, natomiast w grupie był w stanie z powodzeniem atakować o wiele większe od siebie zwierzęta, w tym inne dinozaury

 

Hipotezę tę może potwierdzać odkrycie szczątków kilku deinonychów obok szkieletu większego od nich roślinożercy, tenontozaura (krewniaka iguanodona).


Porównując wielkość mózgu deinonycha do wielkości ciała można wysnuć przypuszczenie, że był on jednym z bardziej inteligentnych dinozaurów.


Deinonych zaliczany jest do rodziny dromeozaurów - grupy dinozaurów wykazujących bardzo wiele podobieństw do ptaków w budowie szkieletu. Ptaki uważane są obecnie za wyspecjalizowaną grupę potomków dinozaurów drapieżnych. Przypuszczalnie właśnie dromeozaury i niektóre inne teropody były opierzone.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - USA (Arizona)

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw