Centrozaur

Centrozaur - Centrosaurus apertus Lambe, 1904

okres
występowania

Kreda

ok. 160mln lat temu

miejsce
znaleziska

Afryka

odżywianie

roślinożerca

wielkość

5m

waga

4000kg

 

Centrozaur należał do grupy ceratopsów - dinozaurów rogatych. Jego szczątki znaleziono w skałach z okresu kredowego (kampan) na terenie Kanady.

Duża czaszka centrozaura zwieńczona była z przodu pyska dużym rogiem. Nad oczami znajdowały się króciutkie rogi, a tył głowy zdobiła charakterystyczna dla ceratopsów kryza. Słupowe, masywne nogi, beczkowaty tułów, krótki ogon, szerokie stopy o płaskich palcach to kolejne cechy tej grupy. Centrozaur był nieco mniejszy od triceratopsa - osiągał 5,5 metra długości i ważył ok. 4 ton.

Masowe nagromadzenia szkieletów tych dinozaurów na terenie USA i Kanady, pozwalają przypuszczać, że łączyły się w wielkie stada i razem migrowały przez kontynent północnoamerykański. Takie cmentarzyska mogły powstawać w czasie przeprawy stada przez rzekę, gdy część zwierząt tonęła, a cześć odnosiła rany. Woda znosiła ciała poranionych i martwych zwierząt i składała je w zakolach rzek przysypując osadem

Przypuszcza się, że pędzące stadny tryb życia ceratopsy broniły się przed atakami teropodów w ten sposób, że dorosłe otaczały kręgiem młode, wystawiając w kierunku napastnika ostre rogi.


 

Miejsca znalezisk

 

Afryka

  - Tanzania

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw