Cearadaktyl

Cearadaktyl - Cearadactylus atrox Leonardi et Borgomanero, 1983

okres
występowania

Kreda

ok. 120mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pd.

odżywianie

drapieżca

wielkość

5,5m

waga

15kg


 

Cearadaktyl to przedstawiciel pterozaurów - grupy latających gadów ery mezozoicznej, której pierwsze prymitywne formy pojawiły się w triasie.

Wszystkie pterozaury były drapieżnikami. Podstawą ich wyżywienia były ryby i inne organizmy morskie: mięczaki, kraby, a być może niektóre odżywiały się planktonem. Przez wiele lat uważano, że pterozaury były słabymi lotnikami i tylko szybowały nad wodami wykorzystując wiatry i prądy wznoszące. Późniejsze badania ich szkieletów skłoniły naukowców do przyjęcia tezy, że przynajmniej mniejsze formy były aktywnymi lotnikami.


Pterozaury miały lekkie kości (puste w środku), duży mózg z dobrze rozwiniętą częścią odpowiedzialną za wzrok, a na znalezionych kościach widoczne są wyraźne miejsca przyczepów mięśni używanych w czasie lotu. Największy z opisanych pterozaurów - Quetzalcoatlus - osiągał rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Skrzydła pterozaurów były błoniaste, oparte na bardzo wydłużonym palcu IV (serdecznym).

Czaszkę cearadaktyla odnaleziono w osadach kredowych brazylijskiej formacji Santana. Budowa i kształt zębów jednoznacznie wskazują, że pterozaur ten był rybożercą. Na podstawie wielkości czaszki szacuje się, że rozpiętość skrzydeł tego pterozaura wynosiła ok. 5,5 metra, a masa ciała wynosiła ok. 15 kilogramów.


 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Południowa

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw