Allozaur

Allozaur - Allosaurus fragilis Marsh, 1877

okres
występowania

Jura

ok. 150mln lat temu

miejsce
znaleziska

Ameryka Pn.

odżywianie

drapieżca

wielkość

10m

waga

2000kg


Allozaury były największymi jurajskimi drapieżnikami lądowymi. Masa dorosłego osobnika wynosiła dwie tony, a ciało dochodziło do 10 metrów długości. Skamieniałe szkielety tych gadów odkryto na zachodzie USA w skałach jurajskich sprzed 150 milionów lat. Tropy pozostawione przez podobne dinozaury zostały odkryte w skałach dolnojurajskich na terenie Gór Świętokrzyskich w Sołtykowie. Allozaury miały mocne, choć krótkie kończyny przednie z trzema palcami uzbrojonymi w hakowate pazury.

 

Zapewne drapieżniki te były w stanie zaatakować nawet wielkie długoszyje zauropody. Zęby allozaurów były cieńsze i ostrzejsze od zębów tyranozaurów, wyraźnie przystosowane do cięcia mięsa, a nie do miażdżenia kości. Sama czaszka mimo ażurowej budowy była dosyć mocna, a niektóre jej elementy były połączone ruchomo. Głowę zdobiły dwa grzebienie kostne, biegnące od nozdrzy po oczy - w zależności od osobnika miały one różne rozmiary i kształty, przez co mogły służyć zwierzętom np. do rozróżniania płci.

 

Miejsca znalezisk

 

Ameryka Północna

  - Zachodnie USA

O Nas

ZAUROLANDIA RODZINNY PARK ROZRYWKI

ul. Kolejowa 99, 88-420 Rogowo

tel. + 48 52 359 30 80
tel. +48 52 302 45 63
tel. kom. 663 023 881


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ścieżka i Plac Zabaw